Jak naprawiłem Łukaszowi nierówne wyciskanie sztangi za pomocą ćwiczeń korekcyjnych i fizjoterapii u Marka Pośpiecha

 

Trzeci wpis z serii Analiza Przypadków będzie traktował o wyciskaniu leżąc. W tym przypadku będę opisywał problem Łukasza – czyli nierówne wyciskanie sztangi podczas wyciskania leżąc.


 

Z jakim problemem zgłosił się do mnie Łukasz?

Z Łukaszem poznaliśmy się podczas zajęć trójboju siłowego, które prowadziłem w jednym z krakowskich boxów crossfitowych.

Oczywiście wyciskanie na ławce było jednym z podstawowych ćwiczeń i od razu zobaczyłem problem ukazany na poniższym filmie. Łukasz nie mógł uzyskać poziomego, równego położenia sztangi podczas wyciskania leżąc.

Nierówne wyciskanie sztangi - case study Adriana.

 

 

Moja krótka analiza problemu

Podczas zajęć próbowałem wdrożyć korekcję tej sytuacji. Łukasz miał słabą kontrolę łopatek. Nie umiał ich poprawnie kontrolować zarówno podczas ćwiczeń izolowanych, korekcyjnych jak i podczas samego wyciskania leżąc.

W mojej ocenie, Łukasz nie wprowadzał jednej łopatki (lewej) do pełnej retrakcji, w sytuacji gdy druga łopatka (prawa) jest w poprawnej pozycji, ściągnięta mocno do kręgosłupa. Jeśli nie wiesz w jakim położeniu powinny znajdować się łopatki podczas wyciskania, wówczas zapoznaj się z artykułem mojego autorstwa, w którym dokładnie opisuje ten problem.

Jednakże podczas testu elastyczność mięśni najszerszych grzbietu, zauważyłem różnice w długości rąk – jedna ręka była dłuższa kilka centymetrów, co może sygnalizować mocny przykurcz jednej z ręki. Wówczas uznałem, że nie jestem wstanie wskazać dokładnej przyczyny całości problemu. Dlatego wysłałem Łukasza do „mojego” fizjoterapeutyMarka Pośpiecha.

 

Nierówne wyciskanie na ławce – Szczegółowa analiza

Marek jako najlepszy fizjoterapeuta w Polsce, w szczególności specjalizujący się w treningu siłowym ocenił dokładnie problemy i wydał adekwatne zalecenia, w których to potwierdził przykurcz najszerszego grzbietu.

Zalecenia - Marek Pośpiech.

Tak jak napisał Marek,  po 2-3 tygodniach od wprowadzenia korekcji, Łukasz uzyskał poprawę w wyciskaniu na ławce widoczną na nagraniu.

Poprawa w wyciskaniu na ławce po wdrożeniu korekcji (po 2-3 tygodniach).

 

Nierówne wyciskanie sztangi – Wytyczne

Przechodząc do sedna, Łukasz korygował swoje problemy, następującymi ćwiczeniami:

 

Przykurcz tylnej część torebki stawowej:

Przykurczony podłopatkowy:

Przykurcz najszerszych:

Dodatkowo w planie Łukasza uwzględniłem ćwiczenia dla poprawy kontroli i pracy łopatek:

 

Połączenie fizjoterapii i treningu siłowego – Posumowanie

Jak pokazuje przykład Łukasza połączenie fizjoterapii i odpowiedniego podejścia korekcyjnego w treningu siłowym może przynieść realną poprawę techniczną w dość krótkim czasie. Jednakże wypracowanie siły w całkowicie nowej technice zajmie chwile czasu.

 

Jeśli chciałbyś poprawić swoje wyciskanie leżąc, masz jakieś konkretne problemy, które chciałbyś zniwelować wówczas zapraszam do współpracy ze mną:

kontakt@jaktrenowaczglowa.pl 

 

KAMIL_WARZALA_JAK_TRENOWAC_Z_GLOWA

Chcesz nauczyć się poprawnie trenować w zdrowy i przemyślany sposób?

Nazywam się Kamil Warżała i możesz liczyć na moją pomoc. Skupisz się na tym co naprawdę istotne. Kliknij w przycisk poniżej i sprawdź moją ofertę.

Zaczniesz lepiej trenować – Zobaczysz lepsze efekty!

 

Pobierz ebooki

 

Dodaj komentarz